Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
WYDARZENIA

Wiosenny Clean 2018

W sobotę 14 kwietnia, już poraz trzeci zapraszamy do Skansenu Morskiego na zorganizowaną przez muzeum akcję: „Wiosenny clean”. Wiosenne porządki wśród eksponatów rozpoczną się o godz. 11:00. Zakończenie przewidujemy na godz. 14:00, kiedy to zaprosimy Was na mały poczęstunek. Obowiązują stroje robocze!

Nie zapomnijcie też o tym, że dwa tygodnie później, w sobotę 28 kwietnia, zapraszamy na czyszczenie eksponatów na wystawę plenerową przy ul. Gierczak.

Aby zachęcić Was do przybycia przeczytajcie o tym, co wydarzyło sie na skansenie rok temu:
"W sobotę 1 kwietnia, już drugi rok z rzędu, w Skansenie Morskim zorganizowana została akcja „Wiosenny clean”. Do otwarcia sezonu pozostał równo miesiąc, więc najwyższa pora na przebudzenie ze snu zimowego. Okręty i pozostałe eksponaty w skansenie stoją pod gołym niebem i oczywistym jest, że wymagają ciągłej pracy konserwacyjnej. Każda pomoc jest tutaj mile widziana.

W tym roku słoneczna sobota, na którą zaplanowano przeprowadzenie akcji, zachęcała do czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Stawiło się więc wielu pasjonatów historii, którzy postanowili poświęcić swój wolny czas na czyszczenie eksponatów morskich zgromadzonych w skansenie. W pracach tych uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami, dorośli oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kołobrzegu.

Zakres prac, prowadzonych w ramach akcji, koordynowali pracownicy skansenu. Na pierwszy ogień poszły dwa eksponaty, które przyjechały, miesiąc wcześniej, z pleneru oddziału Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak. Dalmierz morski DM-3 oraz dalocelownik WBK-1 były przygotowywane do malowania. Najwięcej serca wolontariusze wkładali jednak w czyszczenie, ze starej farby, torpedy parogazowej. Stukot młotków roznosił się po całej okolicy. Motorem napędzającym dla nich był widok drugiej torpedy, która po pracach przeprowadzonych podczas ubiegłorocznego Wiosennego cleanu, została pomalowana w barwy oryginalne. Efekt wizualny jest ogromny. Prace porządkowe prowadzone były również w kabinie celowniczego armaty ZU-23-2M oraz w pomieszczeniach wewnątrz obu okrętów: patrolowego i rakietowego. Na jachcie „Orkan II” uwijała się załoga pod dowództwem kapitana Krzysztofa Chodakowskiego.

Podczas trwania całej akcji uczestnicy mogli zwiedzić eksponaty zgromadzone tutaj, a także zapoznać się z ich historią. Pomagali w tym pracownicy skansenu. Dużym zainteresowaniem cieszył się przedział maszynowy z silnikiem, pozyskany z wraku wydobytego z plaży w Podczelu. Z miesiąca na miesiąc ekspozycja staje się coraz bogatsza i jeżeli ktoś był tutaj dwa miesiące wcześniej, to obecnie może zobaczyć coś nowego. I obiecujemy, że nie powiedzieliśmy ostatniego słowa.

Po zakończeniu akcji wszystkich uczestników zaprosiliśmy na poczęstunek do zaprzyjaźnionej Reduty Solnej. Po tak wytężonej pracy trzeba uzupełnić spalone kalorie, potrzebne na dalszą część pięknego weekendu. Tematyka morska zobowiązuje- sałatki rybne, smażona rybka, pieczone ziemniaki i tradycyjne ognisko z kiełbaskami."


ZAPRASZAMY!